2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Utemiljö FO1, FO2, FO3, FO7
Beskrivning: Upphandling av ramavtal avseende skötsel och avhjälpande underhåll av utemiljöer, för fyra av AB Stockholmshems förvaltningsområden belägna inom Stockholm stad: • Förvaltningsområde 1 • Förvaltningsområde 2 • Förvaltningsområde 3 • Förvaltningsområde 7 Ramavtal kommer att tecknas per förvaltningsområde. Anbud kan lämnas på ett eller flera av områdena. Ramavtalen omfattar i stort: • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av vegetationsytor. • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av markbeläggning. • Renhållning av samtliga utvändiga ytor. • Tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll av fast och lös utvändig utrustning inklusive lekplatser. • Snöröjning och halkbekämpning under ordinarie och icke ordinarie arbetstid. • Tillsyn och rapportering vid risk för istappar och snöras. • Tillsyn av funktion av utvändig belysning och klotter.
Intern identifierare: SHEM 2025/623
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77300000 Trädgårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77314100 Anläggning av gräsmattor, 77315000 Sådd, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal Utemiljö FO1, FO2, FO3, FO7