76028-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostad med särskild service enligt LSS 9§9
Referensnummer: SON 2018/451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialförvaltningen upphandlar ramavtal gällande enstaka platser inom Bostad med särskild service enligt LSS 9§9. Upphandlingen avser i huvudsak platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som de som vill etablera sig på den gotländska marknaden.
Upphandlingen innefattar även en del gällande placeringar i övriga Sverige.
Beskrivning
Socialförvaltningen upphandlar ramavtal gällande enstaka platser inom Bostad med särskild service enligt LSS 9§9. Upphandlingen avser i huvudsak platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som de som vill etablera sig på den gotländska marknaden. Upphandlingen innefattar även en del gällande placeringar i övriga Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen