Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling markskötsel Skokloster slott
Referensnummer: 2038/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk (SFV) har som uppgift att förvalta och utveckla fastigheter som tillhör det nationella kulturarvet. I SFV:s bestånd ingår slott, kungsgårdar, teatrar, museer, residens, borgar, ambassader, fästningar, försvarsverk och en sjundedel av landets yta bestående av skog och mark. SFV:s förvaltningsuppdrag omfattar cirka 2 miljoner kvadratmeter lokaler och 6,5 miljoner hektar mark. SFV har ett miljöledningssystem och är certifierade enligt ISO 14001, samt certifierade för kvalitet och arbetsmiljö. Läs mer om SFV på www.sfv.se
Fastighetsförvaltningen skall utnyttja entreprenörens kompetens så att rätt kvalitet i vården av objekten uppnås inom fastställd budget. Fastighetsförvaltaren och entreprenören skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaringen, vårdprogram och markskötselbeskrivningar syftar till.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser skötsel av hårdgjorda ytor, vegetation, renhållning, tillsyn och snöröjning inom området. Objektet är ett statligt byggnadsminne (SBM) med skyddsbestämmelser för bevarande av kulturvärden. Kraven för ett gott skötselresultat är högt ställda. I uppdraget ingår bland annat beskärningsarbeten av träd bland annat fruktträd, formklippning av häckar, skötsel av planteringsytor med buskar, lökväxter samt gräsklippning och slåtter.