See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyra av terrängskoter
Beskrivning: Försvarsmakten (inkl. förband, skolor etc.) avser att upphandla ramavtal för tjänsten hyra av terrängskoter (snöskoter i vardagstal). Nuvarande avtal löper ut 2024-08-30. Avtalet kommer att nyttjas främst under vinterhalvåret. Terrängskotrarnas huvudsakliga användningsområde är vid övningar och kurser, en övning eller kurs kan pågå under både en kortare och under en längre period. Det är inte meningen att Försvarsmakten ska ha förhyrda terrängskotrar ståendes utan att de nyttjas. Det ska även vara möjlighet för Försvarsmakten att hyra både under veckodagar och över helger. Orter som är aktuella för Försvarsmakten att få leverans av terrängskoter till (eller enligt överenskommelse) är följande: Abisko, Arvidsjaur, Hemavan, Kalix, Kiruna, Luleå, Storlien, Vidsel och Älvdalen. (Andra orter i Norrbotten kan också komma att bli aktuella, men dessa bestäms i så fall vid bokningstillfället).
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34421000 Motorskotrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:100663:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34113200 Terrängfordon, 34113300 Fordon för terrängkörning