2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arboristtjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: leverantörer för veteranisering av yngre träd samt beskärning, kronstabilitet, trädsäkring och skapande av trädruiner av skyddsvärda träd i Skåne län. Upphandlingen omfattar även trädkonsultation. Upphandlingen är uppdelad i 3 delområden. Anbud kan lämnas på enbart ett delområde eller flera. Uppskattad volym för detta ramavtal är 4 000 000 sek.
Intern identifierare: 512-34284-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211500 Trädvård
Ytterligare klassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77211300 Trädröjning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: MALL
Beskrivning: Upphandlingen omfattar upphandling av leverantörer för veteranisering av yngre träd samt beskärning, kronstabilitet, trädsäkring och skapande av trädruiner av skyddsvärda träd i Skåne län. Upphandlingen omfattar även trädkonsultation.
Intern identifierare: 1813800-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ny del 1
Beskrivning: Klättrande arborist som kan utföra det praktiska momentet veteranisering av yngre träd (upp till ca 60 år) samt omhändertagande av nedsågat material. samt Motorsågsbehörig person som kan utföra det praktiska momentet veteranisering av yngre träd (upp till ca 60 år) från marken samt omhändertagande av nedsågat material. Mindre röjningar kring träd som åtgärdas kan komma att ingå
Intern identifierare: 1813802-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ny del 2
Beskrivning: Klättrande arborist som kan utföra de praktiska momenten så som beskärning, kronstabilitet, trädsäkring samt skapande av trädruiner av skyddsvärda träd samt omhändertagande av nedsågat material.
Intern identifierare: 1813803-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ny del 3
Beskrivning: Trädkonsultation av arborist
Intern identifierare: 1813804-3
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77211500 Trädvård, 77300000 Trädgårdstjänster