Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggledare spårverksamhet
Referensnummer: SMF-2023-01620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om konsulttjänster avseende ”Byggledare Spårverksamhet” som kommer att omfatta uppdrag inom drift och planerat underhåll för spårvägsanläggningen samtliga bitar så som spår, kontaktledning och signal men också industrispår.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45234000 Anläggningsarbete för järnvägar och linbanesystem, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 71315000 Byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen