760810-2025 - Resultat
Sverige – Möbler – Cirkulära möbelavtal 2023
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelCirkulära möbelavtal 2023
BeskrivningUpphandling av cirkulära möbelavtal.
Intern identifierare23.3-9542-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39100000 Möbler
Ytterligare klassificering (cpv): 39130000 Kontorsmöbler, 39153000 Konferensmöbler, 39156000 Salongs- och receptionsmöbler, 39200000 Inredning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
BeskrivningDenna upphandling omfattar följande anbudsområden: Anbudsområde A, Anskaffning av begagnande möbler samt möjlighet till uppgradering av köpta möbler i samband med köp Anbudsområde B, Cirkulära tjänster Anbudsområde C, Avyttring av möbler Anbudsområde A omfattar endast begagnade möbler och avgränsas således mot ramavtalsområdet Möbler och inredning som omfattar nyproducerade möbler. För ytterligare information gällande upphandlingsföremålet, se kapitel Tekniska krav - Kravspecifikation A, Anskaffning, kapitelTekniska krav - Kravspecifikation B, Cirkulära tjänster och kapitel Tekniska krav - Kravspecifikation C, Avyttring. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 200 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal. Vidare grundas den uppskattade omsättningen på information som Avropsberättigade kommit in med gällande uppskattat behov. Eftersom detta fortfarande är ett relativt nytt ramavtalsområde föreligger osäkerhet kring den uppskattade omsättningen. För mer information se förstudien. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande. Under förutsättning att Ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den uppskattade omsättningen per anbudsområde (i Ramavtalets Huvuddokument benämnt delområde): Anbudsområde A, Anskaffning av möbler 65 procent dvs. 130 000 000 SEK Anbudsområde B, Cirkulära tjänster 25 procent dvs. 50 000 000 SEK Anbudsområde C, Avyttring av möbler 10 procent dvs. 20 000 000 SEK Observera att denna uppskattning inkluderar omsättningen för avyttrade möbler via Anbudsområde C. Cirkulära möbelavtal får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 400 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande: Anbudsområde A har en sammanlagd omsättning upp till 260 000 000 SEK. Anbudsområde B har en sammanlagd omsättning upp till 100 000 000 SEK. Anbudsområde C har en sammanlagd omsättning upp till 40 000 000 SEK.
Intern identifierare23.3-9542-2024-1
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde A, Anskaffning av möbler
Intern identifierare23.3-9542-2024-2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde B, Cirkulära tjänster
Intern identifierare23.3-9542-2024-3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde C, Avyttring av möbler
Intern identifierare23.3-9542-2024-4