2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tunga lastbilar
Beskrivning: Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) är i behov av inköp av tunga lastbilar. Lastbilarna ska bland annat användas för att frakta materiel från MSB:s förråd till räddningstjänsters förråd runt om i Sverige liksom direkt till insatsområden, vid t.ex. översvämning eller skogsbrand. Upphandlingen avser ramavtal för Tunga lastbilar.
Intern identifierare: 25/125
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34100000 Motorfordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Se huvuddel
Intern identifierare: 1717599-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Intern identifierare: 1773443-1