760922-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AB095000 AB206000 AB153000 AB303000 AB304000 Haga slott, Ulriksdals slott, Nobel Forum och Haga Tingshus samt Haga parkens byggnader. Uppdrag som Slotts-/husarkitekt. (GK)
Referensnummer: Dnr 224-329/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdrag som Slott-/husarkitekt (GK).
Fastighetsförvaltning och arkitekt skall i samverkan arbeta för att npå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram mm syftar till.
Arkitekten skall i egenskap av generalkonsult föreslå, leda och samordna en konsultgrupp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
ANSÖKNINGSINBJUDAN (steg 1)
(Uppdrag som Slott-/husarkitekt (GK).
Till de företag om uppfyller ställda krav på kompetens och erfarenhet inom området som upphandlingen avser skickas Anbudsförfrågan (steg 2)
Övriga får meddelande att de inte valts ut för Anbudsräkning.