Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling markskötsel Södra Djurgården
Referensnummer: 1416/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV FO Djurgården, södra delen
Statens fastighetsverk förvaltningsområde Djurgården inbjuder till anbudsansökan steg 1 för utförande av markskötselentreprenad på fastigheter på södra Djurgården.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fastigheterna är statliga byggnadsminnen (SBM) vilket ställer stora krav på varsamhet. Utförandet av entreprenaden kräver god kunskap och erfarenhet från uppdrag i publika miljöer och kulturhistoriskt känsliga miljöer. Fastigheterna utgör både publika besöksmål och miljöer för hyresgäster.
Kvalitetskraven för skötseln är därför högt ställda.