Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av entreprenadarbeten mark Teatrarna
Referensnummer: 0294/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SFV FO Museer och teatrar
Statens fastighetsverk förvaltningsområde SFV Teatrarna inbjuder till anbudsansökan steg 1 för utförande av markskötselentreprenad på fastigheter i Stockholms innerstad. Fastigheterna är statliga byggnadsminnen (SBM) vilket ställer stora krav på varsamhet. Utförandet av entreprenaden kräver god kunskap och erfarenhet från uppdrag i publika miljöer och kulturhistoriskt känsliga miljöer. Fastigheterna utgör i huvudsak publika besöksmål men några nyttjas av hyresgäster. Kvalitetskraven för skötseln är därför högt ställda.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45236000 Markanläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vänligen - för mer information läs bifogade dokument