Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Textilslöjdsmaterial och symaskiner inklusive service och reparationer
Referensnummer: Ks 288/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på textilslöjdsmaterial och symaskiner för leverans till de upphandlande myndigheterna.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunernas behov av textilslöjdsmaterial och symaskiner. Upphandlingen omfattar textilslöjdsmaterial såsom tyger, garn, tråd, mönster och övriga tillbehör samt symaskiner inklusive service- och reparationsarbeten till verksamheter inom Örebro kommun och länssamverkan.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 19260000 Tyg, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19435000 Sytråd och garn av naturfibrer, 39227110 Synålar, 42715000 Symaskiner, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal avseende textilslöjdsmaterial och symaskiner.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) produktområden enligt nedan:
Produktområde 1 - Textilslöjdsmaterial
Produktgrupp 1 - Tyger
Produktgrupp 2 - Sybehör
Produktgrupp 3 - Digitala material
Produktområde 2 - Symaskiner inklusive service och reparationer