761310-2023 - ResultatSverige-Umeå: Vägtrafikledningsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala infartskyltar
Referensnummer: 23227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34923000 Vägtrafikledningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser fyra (4) infartskyltar längs med motorvägarna runt om Umeå kommun.
Idag har kommunen infartskyltar placerade längs större vägar in mot Umeå stad. Dessa skyltar är nu
drygt 10 år gamla och reservdelar till dem är numera svåra att få tag på. Därav finns behov av att byta ut skyltarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 34928470 Skyltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Idag har kommunen  infartskyltar placerade längs större vägar in mot Umeå stad. Dessa skyltar är nu