2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulttjänster - Detaljplan, Strategisk planering, MKB och Kulturmiljö
Beskrivning: Sjöbo kommun inbjuder intresserade konsulter till anbudsgivning avseende tekniska konsulttjänster inom områdena Detaljplan, Strategisk planering, Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och Kulturmiljö
Intern identifierare: 25/29
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 70332100 Fysisk planering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandling av Tekniska konsulttjänster - Detaljplan, Strategisk planering, MKB och Kulturmiljö.
Intern identifierare: 1813445-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Detaljplan
Beskrivning: Upphandling Tekniska konsulttjänster Detaljplan
Intern identifierare: 1813446-1
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Strategisk planering
Beskrivning: Upphandling Tekniska konsulttjänster Strategisk planering.
Intern identifierare: 1813447-2
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Miljökonsekvensbeskrivning (MKB)
Beskrivning: Upphandling Tekniska konsulttjänster Miljökonsekvensbeskrivning (MKB)
Intern identifierare: 1813449-3
Huvudklassificering (cpv): 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt
Ytterligare klassificering (cpv): 70332100 Fysisk planering, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kulturmiljö
Beskrivning: Upphandling Tekniska konsulttjänster Kulturmiljö
Intern identifierare: 1813450-4
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård