76186-2020 - KonkurrensutsättningSverige-SKELLEFTEÅ: Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traktortjänster för Biobränslehantering i Lycksele och på Hedensbyn
Referensnummer: UH/20/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
1.Hantering av bränslen med hjullastare på Hedensbyn och i Lycksele under ca 6-7 månader rundskift, övrig tid för- och eftermiddagsskift. Hantering, lagring och mixning av bränslen utförs efter instruktioner av och i samråd med beställaren. Övrigt förekommande traktorarbeten inkl snöröjning.
OMFATTNING
Skellefteå Kraft AB inbjuder till anbudsgivning gällande Traktortjänster för Biobränslehantering i Lycksele och på Hedensbyn, med diarienummer UH/20/12, enligt nedanstående instruktioner. och bifogade handlingar.
Anbud lämnas på Hedensbyn ELLER Lycksele
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om Skellefteå Kraft
Skellefteå Kraft är en av Sveriges största kraftproducenter, med egna produktionsanläggningar för vindkraft, vattenkraft, värme och bioenergi. Verksamheten består av såväl teknisk utveckling som försäljning och leverans. Dessutom bedrivs verksamhet inom fastighetsuthyrning och bredband.