2. Förfarande
Förfarande
Titel: Extern granskning akut radiologi
Beskrivning: Radiologisk verksamhet inom Region Jämtland Härjedalen bedrivs på röntgenavdelningen på Östersund sjukhus samt på externa enheter vid hälsocentralerna i Åre, Järpen, Strömsund, Hammarstrand, Bräcke, Sveg, Svenstavik, Hede och Funäsdalen. Totalt utförs cirka 80 000 röntgenundersökningar/år fördelade inom modaliteterna konventionell radiologi, DT, IR, ultraljud och MRT. Radiologisk externgranskning jourtid Tjänsten Radiologisk externgranskning jourtid innefattar, att på distans, inneha roll som primärjour radiologi på Östersunds sjukhus kl 21.00-07.30. Inom ramen för uppdraget förväntas leverantören: Finnas omgående tillgänglig per telefon för remittenter och undersökande personalPrioritera, berättigandebedöma samt bestämma lämplig undersökningsmetod utifrån klinikens rutiner för akuta remisser inom 15 Minuter från beställd prioriteringGranska undersökningar och besvara remisser inom en timme från beställd granskningFör vissa undersökningar ska undersökningar både prioriteras och granskas omedelbart, detta omfattar till exempel Rädda Hjärnan, traumaundersökningar och andra urakuta undersökningar. I dessa fall skall beställarens personal telefonledes förvarna leverantören snarastTekniska förutsättningar Region Jämtalnd Härjedalen använder Sectras RIS/PACS, nuvarande version 27.2. Drift av RIS/PACS sker i samarbete med Sectra, Atea och under ledning av en lokal förvaltningsgrupp. RIS/PACS uppgraderas ungefär var 18:e månad. Sectra Courier nyttjas för hantering av externgranskningsjobb.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114362:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 12+12 månader