76198-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Datautbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildare webbutveckling
Referensnummer: UHN.2022.12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80533100 Datautbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Campus Värnamo bedriver utbildningar på högskole- eller yrkeshögskolenivå. Alla utbildningar bygger på efterfrågan och i nära samverkan mellan näringsliv, akademi och offentlig sektor. Jönköping University, Tekniska Högskolan, är utbildningens huvudman, har i nära samarbete med företagen i branschen tagit fram utbildningens innehåll så att den direkt svarar mot marknadens kompetensbehov.
Webbutvecklare .NET är en distansutbildning med några fysiska träffar i Värnamo under utbildningens gång.
Att studera på distans ger studenterna mer flexibilitet. Den möjliggör också för dig som utbildare stora möjligheter och mindre restid, samtidigt som det ställer krav på stort ansvar på båda parter.
- Kvalitet
Campus Värnamo strävar efter hög professionalitet i både bemötande och innehåll. Det är därmed viktigt att utbildningarna håller hög kvalitet och möter behoven från arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Webbapplikation MVP, 50 yhp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80533100 Datautbildning, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 80521000 Utbildningsprogram, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildingen omfattar kurser inom utbildningsprogrammet som avser 400 Yhp, vilket motsvarar två års studier i helfart (5 Yhp motsvarar en vecka).
Utbildningen innehåller följande kurser;
• Webbapplikation MVP, 50 yhp
• Objektorienterad programmering med C#, 25 yhp
• Dynamiska Webbsystem 1, 25 yhp
• Dynamiska Webbsystem 2, 25 yhp
• Affärsmannaskap för IT, 25 yhp
• Webbapplikationer, 50 yhp
• Webbapplikationer med realtidskommunikation, 50 yhp
• Lärande i arbete 1, 50 yhp
• Affärsutveckling för IT, 25 yhp
• Examensarbete, 25 yhp
• Lärande i arbete 2, 50 yhp
Takvolymen för detta avtal är 3  omgångar av kursen.
Objektorienterad programmering med C#, 25 yhp
Del nr: 2
Dynamiska Webbsystem 1, 25 yhp och Dynamiska Webbsystem 2, 25 yhp
Del nr: 3
Affärsmannaskap för IT, 25 Yhp och Affärsutveckling för IT, 25 Yhp
Del nr: 4
Webbapplikationer 50 Yhp
Del nr: 5
Webbapplikationer med realtidskommunikation 50 Yhp
Del nr: 6