2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Bakgrunden till denna upphandling är att möta Region Uppsalas behov av licensförsörjning för licenser och programvara med tillhörande tjänster. Regionen avser att upphandla en oberoende samarbetspartner (Licenspartner) som kan tillhandahålla licensförsörjning och relaterade tjänster till regionen.
Intern identifierare: UPPH2026-00044
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48218000 Programvara för licenshantering
Ytterligare klassificering (cpv): 48517000 IT-programvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000