762101-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Insamling av slam- och fettavfall i Värmdö kommuns fastland 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling av slam- och fettavfall i Värmdö kommuns fastland 2024
Beskrivning: Insamling av slam- och fettavfall Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort avloppsfraktioner och filtermaterial från enskilda avloppsanläggningar (i kommunen så kallade små avlopp). Entreprenaden omfattar även hämtning av fett från fettavskiljare samt tömning och rensning av rännstensbrunnar. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Entreprenadområde a: Gustavsberg och Ingarö Entreprenadområde b: Djurö och Stavsnäs Entreprenadområde c: Värmdölandet
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Insamling av slam- och fettavfall Gustavsberg Ingarö
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93433:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90513700 Transport av slam, 90510000 Avfallshantering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Insamling av slam- och fettavfall Djurö Stavsnäs
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93433:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Insamling av slam- och fettavfall Värmdölandet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93433:Lot:3