2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänst inom innovation och kollektiv mobilitet till K2
Beskrivning: För att främja relevansen hos den kunskapsutveckling som sker inom K2 krävs en gedigen förståelse för - och engagemang i - pågående innovationsprocesser kring kollektiv mobilitet. K2 har exempelvis adresserat detta genom initiativet Rådslaget som syftar till att utifrån vetenskaplig grund skapa förutsättningar för innovation i riktning mot ett mer hållbart resande. Arbetet främjar idéutveckling och strategiska samtal om framtidens kollektiva mobilitet och hur den kan främja hållbar tillgänglighet i städer och regioner. Syftet är att tillsammans med berörda aktörer utforska bredare perspektiv och nya positioner bortom dagens kollektivtrafik. Konkret består uppdraget i projektledning av Rådslaget samt strategisk rådgivning och analysarbete avseende forskning och innovation inom kollektiv mobilitet.
Intern identifierare: V 2026/2086
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konsulttjänst inom innovation och kollektiv mobilitet till K2