762376-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggteknisk ledning – Upphandling av Projektledningstjänster Helix; Rättspsykiatri
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Projektledningstjänster Helix; Rättspsykiatri
BeskrivningProjektlednigstjänster till Helix Rättspsykiatri. Helix är en relativt ny vårdanläggning för rättspsykiatri. I byggnaden bedrivs vård utav RMV, Rättsmedicinalverket och SLSO, Rättspsykiatri Vård Stockholm, Sektion syd. Allt fler döms till rättspsykiatrisk vård. Antalet patienter ökar samtidigt som de har längre vårdtider. För att möta detta behov behöver Regionen säkerställa befintliga vårdplatser och utöka dessa på såväl kort som lång sikt. Verksamheten har föreslagit att nya vårdplatser i säkerhetsklass 2 förläggs på Helix. Omfattning Hyresvärden (Locum AB) har under första halvåret år 2023 tagit fram systemhandlingar och nu är projektet inne i beslutsskedet för ett kommande genomförandebeslut. Locum, HSF (Hälso- och sjukvårdsförvaltningen), FSN (Fastighets- och servicenämnden) samt SLSO har skrivit fram förslag till beslut om ett genomförande och under Q1 2024 kommer bedömt regionstyrelsens och regionfullmäktiges fatta beslut om ett genomförande. Enligt Locums process är det kommande skedet genomförandeskedet. Under genomförandeskedet genomförs detaljprojekteringen, framtagandet av förfrågningsunderlaget och bygghandlingar för byggentreprenaderna. Under detta skede genomförs även byggproduktionen. En viktig del i att upprätthålla goda relationer till verksamheten och förvaltningen är överlämnandeskedet som följer på de godkända besiktningarna i genomförandeskedet. Projektledning under byggproduktionen Locum behöver utöka sin projektledande organisation inför stundande genomförandeskede. Målet med att utöka organisationen är att skapa en bra styrning av arbetena på byggarbetsplatsen. Arbetsuppgifterna för organisationen på byggarbetsplatsen kan sammanfattas till: 1. Planering, att genom planering förutse och organisera resurser, aktiviteter och tid på ett sätt som effektivt leder till framgångsrik måluppfyllelse. 2. Samordning, att genom samordning skapa en sammanhängande struktur så att olika delar av projektet kan samarbeta och bidra till att uppfylla övergripande mål och syften gemensamt. 3. Uppföljning, att övervaka, följa upp och säkerställa att aktiviteter eller del-projekt utvecklas enligt fastställda planer, processer, kvalitetskrav eller andra förväntningar och överenskommelser. 4. Kontroll, att identifiera avvikelser eller brister och vidta åtgärder för att korrigera dem. Efterfrågade konsultkategori inom uppdraget För genomförande av uppdrag efterfrågas följande roller: · Projektingenjör · Byggledare, mark, väg och anläggning · Byggledare, grund stomme och tak · Byggledare, installation · Logistikkonsult
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelHelix; Rättspsykiatri; Upphandling av Projektledningstjänster
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92504:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71541000 Byggteknisk projektledning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten