Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende omhändertagande av Revaq-slam.
Omfattning
I uppdraget ingår att årligen transportera och förmedla uppemot cirka 8 500 ton revaqslam för spridning av slammet på produktiv mark, i uppdraget ingår även omhändertagande av icke godkänt revaqslam.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90513600 Avlägsnande av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser att transportera och förmedla revaqslam för spridning på produktiv jordbruksmark, men även ansvara för att omhänderta icke godkänt revaqslam.
Slammet som produceras på Simsholmens respektive Huskvarna avloppsreningsverk är certifierat enligt Svensk Vattens Regler för REVAQ-Återvunnen Växtnäring och innehar Certifikatsnr: SCO451-10,SCO452-10. Hantering av slammet ska ske helt enligt revaq:s regler, se länk: http://www.svensktvatten.se/Vattentjanster/Avlopp-ochMiljo/REVAQ/Certifiering/REVAQ-regler/, vilket kommer att följas upp i både andra- respektive tredjepartsrevisioner. Slammet transporteras på beställarens bekostnad från respektive avloppsreningsverk till Miljöhantering i Jönköping för lagring om ingen annan överenskommelse görs. Slamkvaliteten kontrolleras med avseende på metallhalter av beställaren och slampartier kan underkännas av för höga halter men också av andra skäl som driftstörningar och därför kan inga fasta volymer garanteras. Uppskattad volym innebär således endast ett riktvärde och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre. Upphandlingen avser slam som produceras efter 2020-04-01.