76244-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vara: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggentreprenad, partnering Kv. Sprinten 1, Vara.
Referensnummer: 2017-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Om- och tillbyggnad av Lagmansgymnasiet inklusive lokaler för Kulturskolan och vuxenutbildningar respektive Vara Konserthus samt nybyggnad av lokaler för gymnasiefriskolan Academy of Music and Business (AMB) genom samverkansentreprenad med partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45214300 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för högre utbildning, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen