2. Förfarande
Förfarande
Titel: Profil- och presentartiklar
Beskrivning: Upphandlingen avser profilartiklar, profilkläder och presentartiklar. Upphandlande myndighet är Domstolsverket. Utöver Domstolsverket har ca 80 myndigheter inom Sveriges Domstolar lämnat fullmakt till Domstolsverket som berättigar dessa myndigheter att avropa från detta ramavtal. En gemensam webbportal kommer att användas för samtliga myndigheter. Beställda artiklar levereras till respektive myndighet, som finns från Haparanda i norra Sverige till Ystad i södra Sverige. Leverantör lämnar avropssvar elektroniskt via Domstolsverkets upphandlingsstöd www.e-avrop.se. Frågor angående avropet ställs via Frågor och svars-funktionen i www.e-avrop.se och besvaras av Domstolsverket på samma sätt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18530000 Presenter och priser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83415:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 22450000 Trycksaker med säkerhetstryck, 22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22470000 Manualer