762540-2024 - Resultat
Sverige – Installation av larmsystem och antenner – Ramavtal installation, renovering, komplettering och uppgradering av teletekniska system
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal installation, renovering, komplettering och uppgradering av teletekniska system
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ramavtal om installation, renovering, komplettering och uppgradering av teletekniska säkerhetssystem på Kriminalvårdens anläggningar i hela landet. Ramavtal tecknas med flera leverantörer med avropsordning förnyad konkurrensutsättning. Upphandlingen genomförs enligt lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet. (Direktiv 2009/81/EG (Försvar och säkerhet))
Intern identifierare2023-27312
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs enligt lag (2011:1029) om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet. (Direktiv 2009/81/EG (Försvar och säkerhet))
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45312000 Installation av larmsystem och antenner
Ytterligare klassificering (cpv): 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelRamavtal installation, renovering, komplettering .