2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn, Kliniskt beslutsstöd
Beskrivning: 1. Upphandlingens syfte Region Västmanland avser att teckna avtal om ett kliniskt kunskaps- och beslutsstöd för användning inom regionens hälso- och sjukvård. Syftet är att tillhandahålla ett evidensbaserat beslutsstöd som täcker hela bredden av diagnoser, stödjer kliniskt beslutsfattande och behandlingsrekommendationer samt kan integreras med regionens vårdinformationssystem. 2. Upphandlingens omfattning Avtalet avser UpToDate Enterprise kompletterat med LexiDrug från Wolters Kluwer. Systemet omfattar evidensbaserad medicinsk kunskap, läkemedelsdatabas med interaktionsstöd, kliniska kalkylatorer samt patientinformation. Tjänsten ska göras tillgänglig för samtliga behöriga användare* inom regionens vårdorganisation och vara integrerbar med befintliga vårdsystem. (* Som behörig användare avses ”clinicians” och ”residents” enligt Wolters Klüwers definitioner. Regionen har enligt dessa 816 clinicians och 351 residents.) Avtalstid: 4 år från avtalets tecknande. Kontraktsvärde: SEK 6 500 000 Leverantör: Wolters Kluwer Health, Inc. 3. Skäl till tilldelning utan föregående annonsering Genomförd marknadsanalys visar att UpToDate Enterprise med LexiDrug är det enda kliniska beslutsstöd på marknaden som helt och fullt uppfyller regionens krav på: • internationell bredd och täckning för såväl vanliga som sällsynta diagnoser, • evidensgradering enligt internationell standard (GRADE) med tydlig redovisning av källor, datum för uppdatering och jävsdeklarationer, • integrerad läkemedelsdatabas med interaktionskontroll, kalkylatorer och patientinformation, samt IN-IN25-0341: Frivillig förhandsinsyn, Kliniskt beslutsstöd • teknisk integrerbarhet med vårdsystem genom etablerade standarder (t.ex. FHIR och Single Sign-On). Övriga undersökta system (DynaMed, BMJ Best Practice, ClinicalKey och Medibas) erbjuder delvis liknande funktionalitet men saknar en eller flera av ovanstående egenskaper i sådan utsträckning att regionens behov inte kan tillgodoses. Mot bakgrund av detta bedöms endast Wolters Kluwer kunna tillhandahålla den efterfrågade lösningen. Upphandlingen genomförs därför som direktupphandling med annonserad förhandsinsyn i enlighet med 6 kap. 5 § samt 13 kap. 2 § LUF, då kontraktet av tekniska och immateriella skäl endast kan tilldelas en leverantör. 4. Kontaktuppgifter Upphandlande enhet: Region Västmanland Organisationsnummer: 232100-0559 Adress: Regionhuset 721 89 Västerås Kontaktperson: Jonas Cederberg E-postadress: jonas.cederberg@regionvastmanland.se Telefon: 021-175193 5. Avtalets planerade ingående Tidpunkt för avtalstecknande: Tidigast 10 dagar efter publicering av denna annons om förhandsinsyn (avtalsspärr enligt 19 kap. 9 § LUF). CPV-kod: 48180000-3 – Medicinska informationssystem NUTS-kod: SE125 – Västmanlands län
Intern identifierare: IN-IN25-0341
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000