See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: LKF - Konsultramavtal avseende Landskap
Beskrivning: Lunds Kommuns Fastighets AB (LKF) huvudsakliga uppgift är att erbjuda Lundaborna kvalitativa bostäder till en rimlig kostnad. Totalt äger och förvaltar LKF mer än 11 000 bostadslägenheter och ca 1 500 särskilda boenden. LKF har under de senaste åren haft och har ett mål om att byggstarta mellan 250-300 lägenheter per år, samtidigt som större renoveringar av våra befintliga bostadsområden skall ske kontinuerligt. LKF har utifrån detta ett behov av en bred portfölj av tekniska konsulter.
Intern identifierare: 24/35
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000