Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ventilationsarbeten
Referensnummer: Unr 3/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45331210 Installation av ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avses leda till ramavtal avseende ventilationsarbeten (installations och servicearbeten). Huvudsyftet med denna upphandling är att köpa ventilationsarbeten där den viktigaste delen av den levererade entreprenaden utgörs av styrsystemen i ventilationsutrustningarna, och att dessa levereras integrerade i Hyresbostäders befintliga IT-system Citect.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen