2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för brottsförebyggande arbete
Beskrivning: Upphandling av Embrace systemstöd för brottsförebyggande arbete, som innehåller följande delar: - Embrace Händelser och brott, där utsedda medarbetare kan rapportera in otrygghetsskapande händelser till kommunens lägesbild. Granska-läge innan import av rapporter. Analysverktyg som ger underlag genom statistik och geografisk information. - Importfunktion polisanmälda brott - Importfunktion händelsedata, möjlighet att importera data från andra redan driftsatta system - Embrace demografi, som ger demografisk information per område - Embrace Insats, som ger möjlighet att följa och utvärdera brottsförebyggande insatser - Embrace Kunskapsstöd och support – kontinuerligt stöd av en kriminolog som är expert på systemet, webbinarier om brottsförebyggande och trygghetsfrämjande arbete, stöd i samverkan, kartläggning, orsaksanalys eller val av effektiva insatser.
Intern identifierare: 2025/1158
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd