76291-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsskrivare och mindre kontorsskrivare
Referensnummer: KS 2019/0084
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för multifunktionsskrivare (MFP) och skrivare.
Ramavtalet avser inköp av multifunktionsskrivare, skrivare, skanners, kopiatorer, fax med tillhörande produkter och tjänster till Varbergs kommuns samtliga enheter och deltagande bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för mulitfunktionsskrivare (MFP) och skrivare.
Allmänt
Anbudet ska lämnas enligt upphandlingsdokumentet av behörig företrädare och vara författat på svenska. Anbudsgivaren ska vara registrerad och inloggad i Tendsign. Om du lämnar anbud som ombud måste anbudet lämnas av ett konto som har din kunds organisationsnummer och företagsnamn. Det är bolagets organisationsnummer som angivits i Inloggningsuppgifterna som är anbudgivande bolag (juridisk part) i denna upphandling.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 31.7.2019
Intyg och certifikat lämnas på svenska men accepteras även på engelska. Om originalintyget är på ett annat språk än svenska eller engelska, ska en översättning till svenska eller engelska bifogas med intyget.