See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Snöröjning och halkbekämpning
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Snöröjning och halkbekämpning för KFAB:s bostäder i centralorten samt bostäder och lokalfastigheter på kransorterna. I upphandling används ett påskyndat förfarande enligt 11 kap § 10 LOU, vilket innebär att det går att ha en kortare anbudstid. Ett avtal avseende snöröjning och halkbekämpning behöver bli klart så snart som möjligt då behovet av snöröjning och halkbekämpning är överhängande. Det innebär även att tiden för frågor och svar är kortare.
Intern identifierare: 24/230
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: I denna upphandling används ett påskyndat förfarande enligt 11 kap § 10 LOU, vilket innebär att det går att ha en kortare anbudstid. Ett avtal avseende snöröjning och halkbekämpning behöver bli klart så snart som möjligt då behovet av snöröjning och halkbekämpning är överhängande.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 90630000 Isröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Leverantörskvalificering
Beskrivning: Denna upphandling omfattar Snöröjning och halkbekämpning för Katrineholms Fastighets AB:s fastigheter, KFAB:s bostäder i centralorten samt bostäder och lokalfastigheter på kransorterna
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del