76327-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter inom fastighet - Projektledare/byggledare ROT-projekt, Projektledare/byggledare, Byggadministratör
Referensnummer: KS 2017/0562
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun, VFAB, FAVRAB, VAVAB och Vivab inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal för tekniska konsulter inom nedanstående delar;- Del 1. Projektledning/Byggledning ROT- Del 2. Projektledning/Byggledning- Del 3. Byggadministration.
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för respektive delar av upphandlingen framgår under rubrik Krav på kompetens under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Anbud kan lämnas på en, flera eller samtliga delar. Varje del utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulter inom fastighet.
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER.
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.
All kommunikation i detta och kommande projekt ska ske på det svenska språket.
AUA.2 Orientering om objektet.
AUA.21 Översiktlig information om objektet.
Avtalsperiod.
Avtalet löper i fyra (4) år och upphör att gälla efter giltighetstidens utgång utan föregående uppsägning. Kommunen har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om tre (3) månader. Avtalet löper dock minst ett (1) år från ikraftträdande.
Avtalet gäller from:
Del 1. Varbergs kommun samt VFAB har ett befintligt avtal som löper ut 2018-04-30. När det har löpt ut börjar detta avtal gälla. För FAVBRAB, VAVAB och Vivab gäller avtalet från det att upphandlingsprocessen är klar.
Del 2. Avtalet gäller för samtliga deltagande myndigheter och bolag från det att upphandlingsprocessen är klar.
Del 3. Avtalet gäller för samtliga deltagande myndigheter och bolag från det att upphandlingsprocessen är klar.
AUA.22 Objektets läge.
De flesta uppdragen är belägna inom Varbergs kommun samt i enstaka fall inom Falkenbergs kommun (Vivab).
AUB.11 Upphandlingsförfarande.
Denna upphandling genomförs med tillämpning av Öppet förfarande enligt bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud kommer att antas utan föregående förhandling. Det är därför av allra största vikt att anbudsgivaren lämnar sina allra bästa villkor vid anbudsavlämnandet.
AUB.15 Förutsättningar för upphandlingen.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag.
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign: • Tillkommande information • Kontroll av att alla frågor ställda i förfrågningsunderlaget är besvarade vid avlämnandet.
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support på 0771-440 200 vardagar kl. 07.00 – 17.00, eller tendsignsupport@visma.com.