76333-2024 - Resultat
Sverige – Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare – Inhyrning av entreprenadmaskiner och kranbilar med förare till Gävle Energi AB 2023
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av entreprenadmaskiner och kranbilar med förare till Gävle Energi AB 2023
BeskrivningInhyrning av Entreprenadmaskiner och kranbilar med förare. Följande arbeten är exempel på arbeten som omfattas: • Arbete med ledningsförläggning för el, opto och fjärrvärme/fjärrkyla. • Schaktning för elserviser. • Schaktning för elserviser/laddstolpar. • Schaktning för kabel och kanalisation. • Schaktning för grundläggning till nätstationer. • Markplanering och återställning efter schaktarbeten. • Återpackning. • Resning av stolpe till luftlinje. • Luftlinjearbeten. • Schaktarbeten för tillbyggnad, reparation och underhåll av fjärrvärmenätet. Delen kranbilar i denna upphandling omfattar transporter som kan ske med kranbilar och inte är upphandlade separat. Det som innefattas avseende transporter i denna upphandling är till exempel transporter av elmateriel, stolpar och grus samt kranarbeten. Upphandlingen omfattar arbeten inom beställarens verksamhetsområde.
Intern identifierare13623
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareInhyrning av entreprenadmaskiner och kranbilar med förare till Gävle Energi AB 2023