See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Miljötekniska konsulttjänster för åtgärdsarbete inom vattenförvaltning (biotop-, fiskevård, MKN)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar konsultstöd med miljöteknisk specialistkompetens inom vattenförvaltning såsom biotop- och fiskevård samt övriga MKN-åtgärder i syfte att uppnå miljökvalitetsnormerna enligt vattendirektivet. Tjänsten omfattar planering, framtagande av underlag för anmälan om vattenverksamhet, byggledning samt genomförande av åtgärder. Exempel på åtgärder är restaurering av vattendrag som kan inkludera fiske- och biotopvård samt mindre våtmarker, återmeandring mm. Tjänsten omfattar även uppföljning och miljöövervakning kopplat till respektive projekt, så som elfiske mm.
Intern identifierare: KS 766/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1810326-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: E-handelsvillkor
Intern identifierare: 1810328-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Miljötekniska konsulttjänster
Intern identifierare: 1810329-2