7634-2023 - ResultatSverige-Mölndal: Tyngre motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av tunga fordon till Mölndals stad, 2023
Referensnummer: TEN 184/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålen
Tekniska förvaltningen har behov av att genomföra en upphandling för köp och leverans av tunga fordon för leverans under 2023. Upphandlingen är delad i fyra (4) delar där anbud kan lämnas på en eller flera delar:
Del 1: En (1) st tridemlastväxlare (HVO)
Del 2: En (1) st lastväxlare (HVO)
Del 3: Tre (3) st sopbilar med enfackspåbyggnad (HVO)
Del 4: En (1) st sopbil med fyrfackspåbyggnad (fordonsgas)
Samtliga fordon, påbyggnader och tillbehör ska vara fabriksnya.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144000 Motorfordon för särskilda syften, 34144510 Fordon för avfall, 34144511 Sopbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen