763527-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mediabyråpartner
Referensnummer: UH-2022-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Mediabyråpartner till Visit Sweden.
Upphandlande organisation är V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
Visit Sweden (VS/Uppdragsgivare) söker en mediabyråpartner:
- som arbetar tillsammans med oss som varumärkesägare och uppdragsgivare. Vår gemensamma framgång bygger på ett nära samarbete.
- som är i framkant när det kommer till MarTech, mediaköp för digitala kanaler och erfarenhet av att organiskt arbeta i en mix av digitala kanaler.
- som tillsammans med VS, VS övriga samarbetspartner och VS relevanta leverantörer, genomför Uppdrag med team som använder:
- Strategisk kompetens
- Marknadskunskap
- Medieplaneringserfarenhet
- Analytisk förmåga
- Internationell aktiveringskompetens
- kan göra relevanta och tydliga rekommendationer för vad som är bäst för Sveriges besöksnäring när så behövs. Rekommendationerna behöver vara väl underbyggda och förankrade i uppdragsgivarens organisation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett avtal tecknas med en (1) leverantör för utförandet av uppdraget.
Ett ramavtal tecknas med en leverantör omfattande en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning om 24 månader med en maximal avtalstid på fyra (4) år.
Takvolymen för hela avtalsperioden uppgår till 250 miljoner SEK. Visit Sweden garanterar inga volymer.
Upphandlingen genomförs enligt Öppet förfarande och kommer att utvärderas enligt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.  Visit Sweden tillämpar i denna upphandling begränsad kontroll. Detta innebär att kontrollen av kraven begränsas till den leverantör man avser tilldela avtal. Bolaget kommer först utvärdera anbuden och prövar därefter om den leverantör som efter utvärdering bedöms vara vinnande anbudsgivare om den är lämplig, det vill säga inte ska uteslutas och uppfyller kvalificeringskraven.