76391-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift- och underhållsentreprenad Hissar och Portar
Referensnummer: 21/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar Drift (tillsyn och skötsel) och Underhåll (avhjälpande- och planerat underhåll) av beställarens objekt, ca 347 hissar och 32 portar, med undantag för objekt som berörs av garanti. Entreprenaden omfattar även tjänst för fel- och larmmottagning, jour och biträde vid besiktningar samt att åtgärda eventuella besiktningsanmärkningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313100 Hissinstallationer, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar Drift (tillsyn och skötsel) och Underhåll (avhjälpande- och planerat underhåll) av beställarens objekt, ca 347 hissar och 32 portar, med undantag för objekt som berörs av garanti. Entreprenaden omfattar även tjänst för fel- och larmmottagning, jour och biträde vid besiktningar samt att åtgärda eventuella besiktningsanmärkningar.