76399-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matdistribution - kyld mat
Referensnummer: 2019-54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av färdiglagad kyld mat i enportionsformer till omsorgstagare i eget boende.
Beställaren avser att upphandla matdistribution av kyld mat, enligt kravspecifikationen.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 780 000 kronor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av färdiglagad kyld mat i enportionsformer till omsorgstagare i eget boende