76400-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Måltidsleveranser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matdistribution kyld mat - Södermöre kommundel
Referensnummer: 2021-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av färdiglagad kyld mat i enportionsformer till omsorgstagare i eget boende enligt leveransadresslista.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren avser att upphandla matdistribution av kyld mat, enligt kravspecifikationen.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 600 000 kronor.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Leverantören ska tillhandahålla dessa tjänster och att dessa ska utföras av kvalificerade och utbildade förare samt att föraren följer lagar och förordningar som gäller för utförandet av transporter och svarar för alla funktioner enligt beskrivning i denna anbudsförfrågan.
All ersättning till leverantören för utförd tjänst är inkluderat i leverantörens pris avseende personella resurser, alla typer av sociala kostnader, alla fordonsskatter inklusive bränsle, försäkringar etc. och allt övrigt som åtgår för utförandet av transporter enligt leverantörens anbud.