Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötselentreprenad för gata och park, driftområde 5
Referensnummer: UH-2018-13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63712200 Drift av allmän väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar drift och underhåll av kommunens gator, vägar, gång- och cykelvägar, parker, pendeltågstation med mera inom driftområde 5 och omfattar orterna Linghem, Rystad, Gistad, Askeby, Bankekind och Örtomta.
Område 5 ligger i de östra delarna av Linköpings kommuns tätort, se Orienteringskarta markskötsel Linköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63712200 Drift av allmän väg, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen