764392-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Matsalstjänster och catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av plasttallrikar
Referensnummer: UE 23.058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Under 2017 och 2018 genomförde Eskilstuna kommun (Kommunen) projektet RePlast där bl.a. möjlighet till cirkulära lösningar undersöktes. En idé om att cirkulera en produkt i en sluten återvinningsloop med flera cykler, s.k. closed loop, presenterades. Det gav upphov till ett pilotprojekt inom Kommunens måltidsservice som innebar att porslinstallrikar byttes ut mot plasttallrikar i ett skolkök. Plasttallrikarna tillverkades av 100% återvunnet material. Plasttallrikarna avses användas i tre till fyra år för att sedan re-produceras. Materialet beräknades kunna re-produceras minst sex (6) gånger.
Efter avslutat projekt har Kommunen beslutat att införa modellen i samtliga skolkök, vilket innebär ca 80 adresser och ca 50 000 tallrikar i olika modeller. Modellen innebär att Kommunen hyr cirkulära plasttallrikar från en leverantör som ansvarar för hela livscykelloopen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beräkningar visade bl.a. att utsläppen av växthusgaser från systemet med re-produktion var 75% lägre i jämförelse med konventionell återvinning.
Efter avslutat projekt har Kommunen beslutat att införa modellen i samtliga skolkök, vilket innebär ca 80 adresser och ca 50 000 tallrikar i olika modeller (flata och djupa tallrikar samt assietter).Modellen innebär att Kommunen hyr cirkulära plasttallrikar från en leverantör som ansvarar för hela livscykelloopen.