See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvård lokaler och trapphus
Beskrivning: Beställaren har en intern organisation som tillhandahåller lokalvård i begränsad utsträckning och Beställarens behov av lokalvård sträcker sig utanför vad den egna organisationen har möjlighet att tillhandahålla. Detta avtal ska tillgodose detta behov av lokalvård i lokaler (främst skolor och förskolor) samt trapphus.
Intern identifierare: 24/7
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se upphandlingsdokumenten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Kontraktstiden löper därefter på i ytterligare maximalt 4 år om Beställaren inte säger upp kontraktet med en uppsägningstid på minst 4 månader.