2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-drift Alebyggen
Beskrivning: Avtalet avser leverantör för AB Alebyggen med ansvar för den definierade IT-driften.
Intern identifierare: 26/143
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: IT-drift
Beskrivning: Upphandlingen avser IT-drifttjänster för Aktiebolaget Alebyggen och omfattar bland annat servicedesk och användarsupport, Microsoft 365, server- och nätverksdrift, backup, licenshantering samt förvaltning och utveckling av IT-miljön.
Intern identifierare: 1969204-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1970230-1