2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utställningsuppsamling till Sergel
Beskrivning: Nationalmuseum har behov av utställningsuppsamling till Sergel. Konsttransporter och magasinering. Upphandlingen görs som en öppen upphandling med påskyndat förfarande enligt 11 kap. 10 § LOU eftersom NM har tidsbrist. Det är inte möjligt att tillämpa tidsfristerna för ett öppet förfarande.
Intern identifierare: NM2025/637
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Tidsbrist. Det är inte möjligt att tillämpa tidsfristerna för ett öppet förfarande.
Förfarandets viktigaste kännetecken: Påskyndat förfarande används.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Ytterligare klassificering (cpv): 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000