Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokumenthanteringssystem 2018
Referensnummer: 18/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget avser att upphandla ett komplett dokument- och informationshanteringssystem med integrerad ärende- och diariehantering. Det är landstingets avsikt att systemet ska vara ett standardsystem med få anpassningar. Behovet av dokumenthantering finns inom alla verksamheter i landstinget. Landstinget behöver alltså ett väl fungerande och gemensamt system för all dokumenthantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen