764688-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Laboratoriemöbler
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Labinredning Göteborg
Referensnummer: 2023/889/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39180000 Laboratoriemöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI flyttar till nya lokaler i Göteborg och i samband med det har SMHI behov av ny utrustning och inredning till laboratoriet.Inom verksamheten genomförs löpande analys av vattenprover av olika slag och merparten av analyserna är ackrediterade, vilket ställer höga krav på verksamheten.
SMHI har behov av en leverantör som har helhetsansvaret för leveransen, inklusive montering på plats och inmontering av fasta installationer för användande (exempelvis el, vatten, ventilation etc). I samband med anbudsgivningen ska anbudsgivaren begära ritningar samt genomföra platsbesök.
Målsättningen är att kunna återanvända delar av befintlig labinredning, vilket kommer att utvärderas i anbudsgivarens lösningsförslag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39181000 Laboratoriebänkar, 51430000 Installation av laboratorieutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen