Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjurssanering
Referensnummer: Unr 8/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tecknande av ett kontrakt avseende fullserviceåtagande gällande sanering och
bekämpning av alla förekommande skadedjur och skadeinsekter som vållar skada, sanitär olägenhet,
smittspridning eller obehag samt försäkring för husbock och hästmyra och andra träskadeinsekter.
Upphandlingen omfattar även annan typ av sanering exempelvis vid sent upptäckt dödsfall. För fullständig överblick över ingående moment se upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66510000 Försäkringar, 90920000 Sanering av anläggningar, 90921000 Desinficering och utrotning, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 90923000 Desinfestation av råttor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar även annan typ av sanering exempelvis vid sent upptäckt dödsfall. För fullständig överblick över ingående moment och ställda krav se upphandlingsdokumentet.