See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mätningstekniska tjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Luleå Kommuns, Luleå MiljöResurs, Luleå Hamn, Luleå Energi och Luleå Lokaltrafiks behov av mätningstekniska tjänster avseende: -Mätning, Beräkning och Kartframställning (MBK) -Mätning och ajourhållning av Luleå Kommuns primärkarta -Grundkarta -Nybyggnadskarta -Stomnätsmätning och markering -Utstakning och Utsättning -Lägeskontroller -Produktionsinmätning -Relationsinmätning
Intern identifierare: KLF 2024/1512
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71355000 Mätningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Luleå Kommuns, Luleå Miljöresurs AB, Luleå Hamn, Luleå Energi och Luleå Lokaltrafiks behov av mätningstekniska tjänster avseende: -Mätning, Beräkning och Kartframställning (MBK) -Mätning och ajourhållning av Luleå Kommuns primärkarta -Grundkarta -Nybyggnadskarta -Stomnätsmätning och markering -Utstakning och Utsättning -Lägeskontroller -Produktionsinmätning -Relationsinmätning
Intern identifierare: Mätningstekniska tjänster