765202-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Renovering av byggnader – Renoveringsentreprenad av fastigheten Pilträdet 11 hus 6
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRenoveringsentreprenad av fastigheten Pilträdet 11 hus 6
BeskrivningByggnaden på fastigheten Pilträdet 11 har nått sin tekniska livslängd och behöver rustas upp. Fastighetskontoret har fått i uppdrag att upphandla ett entreprenadkontrakt avseende renoverings - och ombyggnadsarbeten. Arbetet ska ske både utvändigt och invändigt. Entreprenaden omfattar hyresgästanpassning till kontorslokal samt teknisk upprustning, Fastigheten ska anpassas till myndighetskrav avseende brand, utrymningssäkerhet, tillgänglighet, vvs-ledningar med mera. Därutöver finns det ett behov av att restaurera fasad och fönster. Notera att detta endast är en förhandsannons. Fastighetskontoret avser att annonsera den formella upphandlingen månadsskiftet november/ december. Samtliga villkor kommer att framgå i den formella upphandlingen. Preliminär entreprenadstart är Q1 2024.
Intern identifierareFSK 2023/365
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRenoveringsentreprenad av fastigheten Pilträdet 11 hus 6