See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter 2026, miljöingenjör, geoteknik, geohydrolog och miljöingenjör för fastighet
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för tekniska konsuler inom teknikområdena: Miljöingenjör, Geoteknik Geohydrologi och Miljöingenjör Fastighet. För mer information se upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: 25INK039
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71351220 Geologisk rådgivning, 90700000 Miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter - Arkitekt och teknikkonsulter 2025, flera teknikområden.
Beskrivning: Under denna rubrik med tillhörande underrubriker redovisas de krav som ställs på Konsulten som ska utföra avropade uppdrag. Vidare framgår beskrivning av vilka uppgifter som ska lämnas av anbudsgivaren i dennes anbud.
Intern identifierare: 1767367-0
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1: Miljöingenjör
Intern identifierare: 1767368-1
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2: Geoteknik
Intern identifierare: 1789681-2
Huvudklassificering (cpv): 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3: Geohydrologi
Intern identifierare: 1789687-3
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 4: Miljöingenjör Fastighet
Intern identifierare: 1789688-4